Portfolio Single

PASLANMAZ BORU

Paslanmaz çelik boru iki ana gruba ayrılır; Dikişsiz borular ağırlıklı olarak ağır sanayide ve yüksek basıncın olduğu yerlerde kullanılır. Dikişli borular ise kendi aralarında yüksek frekanslı ve tig kaynaklı olarak ikiye ayrılır. Yüksek frekanslı olanlar ağırlıklı dekorasyon ve gıda sektöründe kısacası basıncın az olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Tig kaynaklı olanlar; ağır sanayide kullanılır. Yüksek frakanslı borulara oranla basınca ve büküme karşı daha fazla dayanaklıdır. Paslanmaz borular yüzey olarak mat, taşlı ve polisajlı yüzeylerde şekillenmektedir. Daha ayrıntılı bilgi verecek olursak; İmalat sanayisinde, kimya, petro-kimya, gıda, yapı endüstrileri, kazanlarda, oyun makinalarında, ısı değiştiricilerinde, ev aletlerinde ve otomotiv sanayi ile otomotiv yan sanayisinde, dekorasyonda, merdiven ve balkon korkuluğunda, çiftliklerin etrafında çit direği olarak, masa ayaklığı olarak kullanılmaktadır. Türkiyede en yaygın olarak 304 ve 316 kalite borular kullanılmaktadır.Paslanmaz boruların diğer kalitede olanları ise (309,310,321) talebin çok az olmasından dolayı üretimi 304 ve 316 kalitelerine göre çok daha az yapılmaktadır.Ancak talep olduğu taktirde bulunmayan ölçülerin yerli dikişli(argon kaynaklı) olarak imalatı yapılmaktadır. Mekanik Özellikler Boru malzemeler dolu malzemelerden farklı olarak içi boş ve yükü dış yüzeyinde tutan malzemelerdir. Bu nedenle üzerine binen yük dış yüzeyde taşınır. Et kalınlığı arttıkça taşıma oranı artar. Malzemede sorun olduğunda yüzeyden hemen anlaşıldığı için dolu ya da kütük gibi diğer malzemelere göre hata analizi kolaydır. Yüzeyde en çok görülen sorunlar ezilmedir. Bundan başka kaynak yapılarak oluşturulmuş borularda ise kaynak dikişinin hatalı olmasıdır. Bu yüzden malzemede kaynak bölgesinde yırtılma görülebilir. Dikişli boru ve Dikişsiz boru(ÇEKME).

1-Paslanmaz Dikişli Boru= Hat oluşturmak için kullanılan dairesel formlu bir üründür. Kaynak çeşitlerine göre yüksek frekans ve tig kaynak olarak ayrılır, yüzeylerine göreyse mat satineli ve polisajlı olarak 3 farklı gruba ayrılır. Et kalınlığı 1mm den 6.02mm’e kadar boru çapı 6mm den 508mm’e kadar olan ölçüler stoklarımızda bulunmaktadır.

2-Paslanmaz Dikişsiz Boru= Dikişsiz Çelik Çekme Borular, ısıtılmış (fırınlanmış) kütüğün haddelenmesiyle üretilir. Yüksek haddeleme hızı ve basıncında konfigürasyon, kütüğün merkezinde basınç oluşturur ve sivri uçlu bir çubukla delerek boru kovanını yaratır. Bu kovan, sonra bir mandrelle veya uzun bir çubukla çoklu bir hadde tezgahında uzatılır, istenen et kalınlığı ve çap aralığına ulaşmak için boru içine yerleştirilir. Mikroyapıdaki homojenlikleri sayesinde dikişsiz boruların mukavemeti, sac kıvırarak ve kaynak yapılarak üretilen dikişli borulara göre daha yüksektir fakat üretim maliyetleri daha yüksektir.Et kalınlığı 1mm den 12.70mm’e kadar boru çapı 6mm den 406.4mm’e kadar olan ölçüler stoklarımızda bulunmaktadır.

Kaynak NEDİR

BORU NORMLARI

AĞIRLIK TABLOSU