Portfolio Single

CNC Lazer Kesİm Nedİr ?

““LASER” sözcüğünün anlamı “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” yani radyasyonun uyarılmış emisyonuyla ışık yükseltmesidir. Peki bir lazer ışını çelik bir levhayı nasıl keser? Lazer ışını; karbondioksit lazer kesim tezgahlarında, karbondioksin gazına elektrik akımı verilerek oluşturulur. Bunun yanı sıra lazer kesimde verimi daha da arttırmak için karbondioksit gazına azot ve helyum gazı eklenerek verim 1/3 oranında arttırılır. Elde edilen lazer ışını ile çeşitli tezgalarda yapılan kesim işlemine ise Lazer Kesim denilmektedir.

LAZER KESME SİSTEMLERİ

Lazerle kesme Lazerle kesme, sacların işlenmesi için kullanılan termik bir kesme yöntemidir. Lazer ışını lazer kaynağında (rezonatör) üretilir, ayna veya bir aktarım fiberi ile makinenin kesme kafasına yönlendirilir ve burada bir lens kullanılarak çok küçük çaplarda çok yüksek güç sağlayacak şekilde odaklanır. Odaklanan bu lazer ışını sacın üzerine doğrultulur ve sacın erimesine neden olur. iki tür lazer kesimimiz vardır; Fiber lazer ve Karbon (CO₂) lazeri.

Fİberle Kesİm

Fiber lazerler, lazer kesmenin en etkin yoludur. Lazer ışını aktif bir fiberde oluşturulur ve bir aktarım fiberi ile makinenin kesme kafasına iletilir. Fiber lazerler CO₂ lazerlerden çok daha küçüktür ve aynı akım beslemesi ile birkaç kat daha yüksek performans gösterirler. Bir fiber lazer kesim sistemi, çelik, paslanmaz çelik, alüminyum ve (örn. bakır veya pirinç gibi) demir harici metallerden mamul, inceden kalına sacların işlenmesi için uygundur.

Karbonla Kesİm(CO₂)

Bir Karbon (CO₂) lazerde, lazer ışınının oluşturulması için bir gaz karışımı kullanılır. Rezonatörde gerekli olan yüksek gerilim, aşınmaz yarı iletken uyarma modülleri yardımıyla oluşturulur. Karbon(CO₂)teknolojisi, farklı malzemeleri ve kalın sac levhaları işleyen çok yönlü firmalar için uygundur.

CNC Lazer Kesİm Avantajları

“Lazer kesim ile üretim yapılmasında ki en büyük sebep, üretim hatasını minimum düzeye indirmek ve otomasyonu sağlayabilmektir. Mühendislikte ve sanayide rahatça kullanılabilmesi lazer kesime olan ilgiyi oldukça arttırmıştır. Lazerin çeşitli tezgahlarda uygulanmasıyla üretim 24 saat yapılabilmektedir ve seri üretim sağlanmasıyla maliyette azalmaktadır. Lazer kesim ile yapılan kesme işlemlerinden aparat ve kalıptan tasarruf sağlanır. İş yükü makinelere bindiği için insan faktöründen kaynaklanan hatalarda dolaylı olarak azalmış olur. Nikel alaşımları, çelik, krom, titanyum, paslanmaz çelik ve alaşımları vb. malzemelerin kesme işlemleri yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle Cad programlarının kullanımının sağladığı avantajlar ile kesimler daha kısa sürede yapılmakta ve parçalar aynı anda takımlar halinde kesilebilmektedir.

Malİyet Avantajı

Parça imalatında kalıp maliyeti yoktur. Aynı plaka sac üzerinden birbirinden farklı parçalar işlenebilir. Fire oranı minimum seviyeye indirilir. İşlenecek parçaların uygun olması durumunda ortak yüzeyler beraber kesilerek maliyet azaltılabilir. Büküm eksenleri markalanarak sonraki imalat aşamaları hızlandırılır ve maliyetler düşürülür. Kalite Avantajı Çapaksız bir kesim sağlanır ve ısı deformasyonu minimum seviyedir. Preste oluşan sac deformasyonları yoktur. Sac kalınlığının yarısı ( 0,5 Oranı ) kadar çaptaki delikler işlenebilir. + / – 0,2-0,4 mm hassasiyet ile parçalar kesilir. Her türlü yazı, resim, amblem sac üzerinden kesilebilir.

Zaman Avantajı

Fiyatlandırma ve kesim işi kısa sürede yapılarak bir adım önde olmanız sağlanır.

Paslanmaz lama malzemeler genellikle gıda sektöründe oldukça yaygın kullanılmaktadır. Gıda sektörü dışında her türlü bağlantı noktasında, mekanik taşıyıcı gövdelerde, makina parçalarının gövde kısımlarında, her türlü paslanmaması gereken iskeletlerde lama malzeme oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca savunma sanayinde lama malzeme kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Lama malzemeler müşterilierimiz tarafından 6 metrelik boylarda alınabildiği gibi, ufak parçalara kesilmiş şekilde de tercih edilebiilmektedir.

Firmamızdaki lama malzemeler Avrupa - Uzak Doğu menşeli ve sertifikalı olup her türlü sektörde kullanımı uygundur.

ÖlÇÜ VE TÖLERANS